Vinařství Gala – Bavory 6.4. 2017

Jaromír Gala nikde degustace nedělá, potvrdila i přítomná paní manželka (viz fotogalerie), k nám však dorazil, bylo plno a po celou dobu prezentace nábožné ticho. Představil „pouhopouchých“ 8 vín, o kterých dokázal mluvit více než dvě hodiny. Šlo však o tak skvělá vína a speak, že si toho snad nikdo ani nevšiml. Řečí čísel: 36 přítomných si objednalo vína za více než 100 000 Kč (slovy jedno sto tisíc korun českých)!!! Jejich seznam viz níže, včetně analytických údajů. Co z nich vyplývá: všechna vína jsou suchá, pracuje se se dřevem a delším nazráváním, nic uspěchaného. A produkce? 50 000 lahví.

Slovy jednoho účastníka: Čekal jsem hodně, ale tohle bylo příliš…

Slovy mé manželky: Má to v hlavě srovnané.

Slovy Ing. Zdeňky Kačmárová, mladé to sommelierky vinařství (Proč pracujete ve vinařství Gala?): Taková nabídka se neodmítá.

A tak,co jsme přechutnali a co si aktuálně ve vinotéce můžete zakoupit.

Sauvignon, Vesnice Bavory-Perná 2015 zbytkový cukr: 2 g/l, kyseliny: 6,5 g/l, alkohol: 13 % obj.

Svěží vůně s nádechem citrusů, grapefruitu a angreštu. Šťavnatá plnější chuť s typickým minerálním podtónem. Delší jemně kořenitý závěr.

Merlot – Frankovka Rosé, Vesnice Bavory-Perná 2015, Merlot 70 %, Frankovka 30 %, zbytkový cukr: 3 g/l , kyseliny: 6,5 g/l, alkohol: 13,5 % obj.

Jiskrné víno, světle lososové barvy. Vůně je čistá, připomíná drobné lesní ovoce, zralé ostružiny, maliny a červené mirabelky. Chuť je svěží, šťavnatě ovocná s příjemnou kyselinou.

Chardonnay – Pinot 2014 odrůda: Chardonnay (70 %), Pinot gris (30 %), zbytkový cukr: 2,2 g/l , kyseliny: 6,7 g/l, alkohol: 13,5 % obj.

Ve vůni tóny bílých květů a žlutého melounu. Chuť je plná, ovocná s výraznou mineralitou a svěží kyselinou, s lehkými tóny vanilky, másla a oříšků.

Hermes je označení pro nejvyšší řadu bílých vín z našeho vinařství (podle vinice Hermesdorfen). Pro vína řady Hermes vybíráme hrozny z těch nejlepších poloh. Vína zrají na nových nebo starších dubových a akátových sudech a v průběhu zrání je 10 měsíců mícháme na jemných kvasničních kalech. Po nalahvování necháváme víno zrát několik měsíců v lahvích.

Ryzlink vlašský Hermes 2015zbytkový cukr: 4 g/l, kyseliny: 6,7 g/l, alkohol: 13,5 % obj.

Čiré průzračné víno zelenožluté barvy s velmi dobrou viskozitou. Vůně je čistá, ovocná, nasládlá, s tóny tropického ovoce a s nádechem karamelu. Chuť je plná, vyvážená s příjemnou mineralitou. Víno má dlouhý závěr a potenciál k dalšímu zrání v lahvi.

Sauvignon Hermes 2015, zbytkový cukr: 4,5 g/l, kyseliny: 6,5 g/l, alkohol: 13,5 % obj.

Jiskrné víno zelenožluté barvy s platinovými odlesky a vysokou viskozitou. Vůně je čistá, svěží a připomíná citrusové plody. Chuť je plná, harmonická, doplněná šťavnatou kyselinou. Víno s dlouhým závěrem a potenciálem k dalšímu zrání v láhvi.

Chardonnay Hermes 2015, zbytkový cukr: 4 g/l, kyseliny: 6,4 g/l, alkohol: 13 % obj.

Víno průzračné, žluté barvy se zlatavými odlesky a s velmi dobrou viskozitou. Vůně je čistá, intenzivní, s tóny sladkého koření, vanilky, sušené pomerančové kůry a ušlechtilého dřeva. Chuť je plná, štavnatá, s příjemnou kyselinou a nádechem exotického ovoce. Dlouhý závěr.

Bergrus je označení pro nejvyšší řadu červených vín (podle stejnojmenné vinice). Pro vína řady Bergrus pochází hrozny z těch nejlepších poloh. Vína zrají 12 měsíců na nových nebo starších dubových sudech. Po nalahvování víno zraje několik měsíců v lahvích.

Pinot noir Bergrus 2015,zbytkový cukr: 0,3 g/l, kyseliny: 4,8 g/l, alkohol: 13,5 % obj.

Temně červená barva s cihlovými odlesky a vysoká viskozita. Vůně je čistá, ovocně kořenitá, připomínající zralé peckovité ovoce, sušené švestky a hřebíček. Plnější chuť přezrálého a sušeného ovoce, s dobrou tříslovinou a příjemnými podtóny dřeva. Dlouhá dochuť.

Merlot Bergrus 2015, zbytkový cukr: 0,3 g/l, kyseliny: 5,4 g/l, alkohol: 14 % obj.

Rubínově červená barva a velmi dobrá viskozita. Vůně je čistá, výrazná, s tóny zralého lesního ovoce, sladkého koření, hořké čokolády a ušlechtilého dřeva. Chuť je delikátní, plná, se strukturovanými taniny a příjemnými podtóny sušených švestek. Dlouhý závěr.

Vinařství Gala z Bavor hospodaří na 9 ha jedinečných viničních tratí obcí Bavory a Perná, ty najdete na Mikulovsku, na Pálavě. Pěstují pro zdejší terroir typické odrůdy: Ryzlink vlašský, Sauvignon, Chardonnay, Rulandské bílé a šedé, Pinot Noir, Frankovku a Merlot. Degustací nás provede sám majitel vinařství Ing. Jaromír Gala, který po studiích v Lednici sbíral cenné zkušenosti v Mikrosu (s legendárním Josefem Peřinou), byl i u vzniku sousedního vinařství Tanzberg (ředitel společnosti), následně získával praxi i v Rakousku (Wachau), v Kanadě, Francii, Itálii, Novém Zélandě… Co víc si přát? Skvělá odrůdová vína z našich nejlepších poloh pod taktovkou zkušeného vinaře, který kromě našich špičkových vinařství prošel téměř celý vinařský svět.inařství Gala z Bavor hospodaří na 9 ha jedinečných viničních tratí obcí Bavory a Perná, ty najdete na Mikulovsku, na Pálavě. Pěstují pro zdejší terroir typické odrůdy: Ryzlink vlašský, Sauvignon, Chardonnay, Rulandské bílé a šedé, Pinot Noir, Frankovku a Merlot. Degustací nás provede sám majitel vinařství Ing. Jaromír Gala, který po studiích v Lednici sbíral cenné zkušenosti v Mikrosu (s legendárním Josefem Peřinou), byl i u vzniku sousedního vinařství Tanzberg (ředitel společnosti), následně získával praxi i v Rakousku (Wachau), v Kanadě, Francii, Itálii, Novém Zélandě… Co víc si přát? Skvělá odrůdová vína z našich nejlepších poloh pod taktovkou zkušeného vinaře, který kromě našich špičkových vinařství prošel téměř celý vinařský svět.

Další proběhlé akce naleznete zde »