Vinař roku 2017 14.3. 2017

A tak se stalo, že na této ušlechtilé akci se mnou rozlévala vína i má ušlechtilá manželka Olga, která alternovala s neméně ušlechtilou mladou rozlévačkou. Když se podíváte na jiné stránce na fotografie z dané akce, uvidíte, že nálada byla usměvavá až na malou kritiku jednoho velkého člověka, ale i toho jsme udrželi na uzdě…

Vinař roku je asi nejprestižnější akce tohoto druhu v ČR. Přední čeští sommelieři a degustátoři vyberou finálovou osmičku, kterou pak následně posuzují mezinárodní nositelé titulu Master of Wine, tj. nezávislí hodnotitelé, a ti určí konečné pořadí. Nás v letošním roce navštívili: vítěz soutěže Zámecké vinařství Bzenec, zastoupené Ivem Kaňovským, 2. místo obsadilo vinařství Volařík, které prezentoval Lukáš Benda, a 5. místo obsadilo vinařství Kamil Prokeš, ten byl osobně přítomen. Výhoda takové přehlídky spočívá v tom, že každý z vinařů představil prakticky to nejlepší, aby si neudělali ostudu, takže slabých vín prostě nebylo.

Co mne osobně zaujalo nejvíce a s čím se u nás ve vinotéce v nejbližší době můžete zcela jistě potkat:

Vinařství Kamil Prokeš Kamil si ""odskočil" z rodinného vinařství PROQIN, prý aby mohl více experimentovat a zkoušet nové postupy. Kudy může vést cesta ukázalo jeho Rulandské bílé 2015, nečířeno, nefiltrováno, velmi čisté naturální víno, které zaujalo i mnoho „neprofíků“. Z dalších to byl velmi suchý a nepřevoněný Sauvignon 2015 PS, Ryzlink rýnský 2015 PS, a dva vlašáky: výběr z hroznů botrytický sběr 2015 a PS 2015. Pro mne největší překvapení večera. Navíc skvělý olej z hroznových jader. Pecka, říkala mlsná manželka.

Volaříci. Nezklamali, jako vždy. Co víno, to pojem. Ryzlink vlašský PS Kotelná, Ryzlink rýnský 2015 Purmice, Veltlínské zelené 2015 Věstoňsko – to mě společně s Rulandským bílým 2015 Levá Klentická bavilo nejvíce.

Zámecké vinařství Bzenec. Největší pecka:** Rulandské bílé 2015 PS Herbarium Moravicum (v Salonu vín 2017), ale i Ryzlink vlašský 2015 PS EGO, Ryzlink rýnský 2011 !!! PS Terroir Mikulov, hodně se jim povedl i **Sekt 1876 Brut.

Každý z vinařů představil v řízené části 4 vína, viz výše zmíněná, ve volné části to byla další 4.. Není divu, že objednávek utěšeně přibývalo. Na koho se nedostalo, bude muset do vinotéky.

Další proběhlé akce naleznete zde »