Tři týdny jsme ochutnávali česká vína

Volná degustace českých vín.

Začali jsme mělnickým vinařstvím KRAUS. Všichni dobře znáte, jezdí sem k nám do Tábora každý rok na festival. Vždy byli dobří, letos však mimořádně dobří. Zatím všichni chválí – a kupují. Ryzlink rýnský Klamovka 2015 už zmizel, rovněž Hibernal 2015 (černorybízový, aromatický, mírně polosuchý), ale i „obyčejná“ müllerka je (byla) ve výtečné formě. Skvělý jako vždy je jejich Pinot Noir 2014, který se tak velmi líbil Master of Wine ....., když jsme srovnávali novozélandské pinoty s českými. Tento byl macerován v otevřené kádi s ledem a pod dusíkem. Část se školila v sudu, část mimo, a následná kupáž dala vzniknout výtečnému vínu.

Následovalo vinařství Velké Žernoseky (to Kupsovo), bílá udělali některá do mírně vyššího cukru, přišli i s novými odrůdami Solaris a Savilon, mne však možná trochu překvapivě zaujala více červená, třeba i takový jakostní Modrý Portugal, jako vždy i Pinot Noir a zejména barikované cuvée Modrý Portugal x Svatovavřinecké. Bílá jsou pryč. Brzy doplníme.

Ani Školní statek Mělník nezklamal, ba přímo naopak. Ochutnávalo se 5 jejich různých ryzlinků, Rulandské šedé ročník 2010 a 2012, Saint Laurent a mnohé další. Oproti svým vinařským kolegům z regionu potěšili zejména svými velmi a velmi přátelskými cenami. Můj favorit ?: Ryzlink rýnský 2014 PS.

A závěrečný týden ukázal velký potenciál Roudnického vinařství Lobkowicz, spíše jsem vsadil tentokrát na jejich červená, tam jasným favoritem byl Pinot Noir 2014 VH, dle mého názoru se světovými parametry. Ryzlinkům a Pinotům se prostě v Čechách již tradičně daří.

A překvapení na závěr: málo známé vinařství Mikulášek z Vičic (pod Chomutovem a Nechranickou přehradou). Tentokrát jejich autentistická varianta cuvée ZW+MP, vyrobené téměř bez jakýchkoliv zásahů. Víno velmi originální, které si již našlo své závislé příznivce.

Další proběhlé akce naleznete zde »