Svatomartinská 2015

Lepší než loni. Mladé víno okouzlilo vyvážeností napsala Kateřina Šímová 12.11. v Táborském deníku (viz Napsali o nás, kde je celý článek).

K tomu jen pár poznámek. Nejsem extra milovníkem svatomartinských vín, přeci jen se na víno příliš tlačí, a i ono potřebuje svůj čas. Ale jako setkání přátel, zejména když je to u mne ve vinotéce, je to skvělá příležitost. Už v 11.11. nám na železná vrata každoročně buší parta nedočkavců, aby u toho byli jako první. Já si mohu vína v předvečer v klidu přechutnat, také abych je mohl nějak smysluplně seřadit. A musím konstatovat, že letošní ročník se představil opravdu slibně, ostatně to samé říkají i všichni vinaři, nikdo nepláče. Velký potenciál mají zejména červená, po tragickém roce 2014, kdy někteří vinaři červené radši ani nelahvovali, to zní velmi slibně. Konečně mohou dokázat, že v dobrém roce umí i ta. V bílých se vesměs shodují, že je budou muset dokyselovat, ale ne všichni, řada z nich si poradíla i bez toho. Tady se jistě nabízí cesta scelování více šarží, kupáže různých odrůd apod. Ale jsem dalek toho, abych vinařům radil.

Spíše mě zaujal zajímavý trend, který se částečně objevil už v loňském roce. Ze vzorků cca 20 vín, která jsme v rámci volné degustace mohli ochutnat, zmizela jako první ta bílá a úplně až na konci červená. Je vidět, že i u mladých vín jsou bílá jednoznaně na vzestupu. A z toho navíc převažovala suchá. Dokonce i v restauracích konzumenti k huse preferovali bílá vína!!! A ještě jedná změna oproti loňsku. Vloni mi ještě několik týdnů zbyla vína růžová, letos naopak sklidila některá z nich největší úspěch, například klaret a rose od Šabatů, kteří mimochodem opět měli nejvyrovnanější kolekci ze všech. Dokonce i Hortovo Veselé víno, i přes u mladých vín poměrně vysokou cenu (250 Kč), zmizelo bezpečně rychle.

A ještě jeden zajímavý poznatek. Řada vinařů rezignovala na označení „svatomartinské“, a lahvovala svá vína pod jinými různými názvy nebo jako moravské zemské. Důvod je zřejmý: je to bez poplatků a stresu, zda a kdy bude víno zatříděno, a navíc mohou víno prodávat před i po 11. listopadu. Propagace svatomartinských společně s husou cílená na jeden konkrétní den je překvapivě i dvojsečná: po daném dni již po svatomartinském ani neštěkne pes. Co se neprodá 11. listopadu, hrozí státi se téměř jistým ležákem. Zato moravské zemské můžete prodávat nekonečně dlouho.

A největší hvězda letošního roku? U nás to bylo Mladé víno z vinařství Waldberg, povedené cuvée Müller Thurgau, Veltlínského zeleného a Sauvignonu (který se svými 10% vínu dominoval), vše v pozdním sběru. Prostě si to to „waldbergští“ udělali po svém a i přes vyšší cenu (155 Kč), se objednávky jen hrnuly. Doufám, že ho ještě budou mít…

Tak zase za rok.

Další proběhlé akce naleznete zde »