Strekovská a oranžová vína

V sobotu 1. prosince 2013 jsme zcela mimořádně vsunuli velmi speciální degustaci tzv. oranžových vín (i se jim říká oranžová), která představil velký jejich propagátor, buditel a vinařský osvětlovač Jan Čulík. Právě se vrátil z cest a přivezl pár vzorků vín od svých kamarádů. Tak jsme se složili a šli nekompromisně do toho.

Prvními pšti vzorky jsme nahlédli do slovenského Strekova, Honza představil svého kamaráda Sütö Zsolta. Jak říkal, velká výhoda maďarských vinařů, byť Strekov je součástí Južnoslovenskej oblasti, je že se s nimi dá hovořit o všem právě po slovensky. Protože se kamarádí s českými autentisty, založili analogický spolek Autentista Slovakia, není tedy divu, že Sütö Zsolt prezentoval v loňském roce svá vína, a s velkým úspěchem, v pražské autentistické mecce viném baru Veltlín. Protože jsme v naší vinotéce již dělali degustaci právě s Bogdanem Trojakem (viz článek o něco níže), tak jsme byli víceméně nachystáni, co nás bude čekat. A zklamáni jsme nebyli…

Strekov se původně jmenoval logicky maďarsky Kürt, ke svému jménu prý přišel po prvním slovenském předsedovi, který se jmenoval, jak jinak, Strekov – tvrdí Honza. První historická zmínka je z roku 1075, a to také Sütö Zsolt a původně i Tibor Melecsky použili v názvu svého vinařství Strekov 1075.

Společným jmenovatelem všech chutnaných vín byla spontánní fermentace, nepoužívání chemických aditiv, vína nebyla filtrována ani čiřena. Jde o rukodělné moky, které tak nejlépe vypovídají o místě svého původu.

1. Modrý portugal 2012,akostné, červené víno, suché

Stredný vrch

A 13,2%, síra 77 mg/l, extrakt 26,6 g/l, kyseliny 5,0 g/l

Archivácia 4 –5 rokov

Jemné, zamatové, plné víno z prezretého hrozna v chuti pripomínajúce čierne čerešne doplnené typickou strekovskou mineralitou.

2. SVÄTOVAVRINECKÉ 2012

akostné, odrodové víno, červené, suché

trať Goré

Alkohol 12,7%, extrakt 27,4, Kyseliny 5,7, síra 93

Dátum plnenia 11.07.2013, archivace 7 – 8 let

Svieža šťavnatá ovocnosť s kôstkovinovou dochuťou, „vavrinecké“ kyselinky a minerálne tóny sú emblematickými znakmi tohoto vína zo starého vinohradu.

3. CORPUS ČERVENÝ 2012

Akostné, značkové víno, červené, suché

Alkohol 14,0%, síra 62 mg/l, archivace 6–8 let

Dátum plnenia 17.09.2013

Cuvée založené na vehemencii novošľachtencov, ktorú dopĺňa elegancia a skúsenosť starých odrôd starých vinohradov. Zloženie : Alibernet 30%, Dunaj 30%, Frankovka modrá 25%, Svätovavrinecké 15%

4. Frankovka modrá 2012

akostné odrodové víno, červené, suché

trať Údolie Márie

Alkohol 13,4, Síra 83 mg/L, extrakt 28,4, kyseliny 6,0

Dátum plnenia 12.08.2013

Víno z mladého vinohradu, s vláknitou textúrou typickou skôr pre staršie vinohrady. Jeho zvláštny šarm spočíva v rovnováhe jemnej ovocnosti, korenistosti a sviežich kyselín.

5. Rizling vlašský 2011 – NA HLAVE

akostné odrodové víno, biele, suché

trať Stredný vrch – Farkas

Alkohol 13%, síra 77 mg/l

archivace 6–8 let

Víno z ekologicky ošetrovaného vinohradu Farkas, pestovaného na hlave, ktorý sa už vo svojom mladom veku prejavuje znakmi strekovského terroiru : zemitosťou, alnou mineralitou, elegantnými kyselinkami a jemnou textúrou.

Další proběhlé akce naleznete zde »