Rakouské a moravské veltlíny a ryzlinky

Přátelská srovnávací degustace dvou velmi prestižních odrůd. Pro rakouské oblasti Wachau, Kamptal, Wagram… jsou to odrůdy zcela zásadní . O nás bych to rád tvrdil taktéž. Avšak oba dělají totéž, každý však jinak. Jeden nejmenovaný rakouský vinař byl upřímně zděšen, jak hodně zbytkových cukrů moravská vína obsahují, on dělá vína tak kolem 1–2 gramů, spíše mu dělá starost, že vína z roku 2015 budou mít spíše vyšší alkoholy – „až 14“, bože. Mají prostě jiný pohled, a my také. Obojí se však nevylučuje, vinařských národů jsme různých. Občas lze vyslechnout názor, že styl rakouských vín třeba právě z Wachau je poněkud málo pestrý, neboť základem jsou především dvě nosné odrůdy: Grüner Veltliner a Riesling a navíc vždy v poměrně velmi suché variantě. Zbytkový cukr se u řady vinařů pohybuje tak v rozmezí 1 – 2 gramů. A proto i to srovnání s Moravou. Do vinotéky si již cca 5–6 let vozím rakouská vína především z Kamptalu, Štýrska a v současné době i z Wachau. Důvod byl prostý. Někteří moravští vinaři opravdu pracují se zbytečně sladkými víny, a tak z tohoto pohledu jsou povinně suchá rakouská vína sázkou na jistotu. A tak predikce u této degustace byla poměrně jasná: kvalita rakouských vín se prosadí naprosto přesvědčivě…

Přechutnali jsme následujících 12 vín v přátelském kroužku cca 12 lidí, zkušených návštěvníků mnoha našich vinařských akcí, takže odpadly obecné úvody o oblastech, vinařích apod. Každý tak nějak věděl své. O to více jsme se věnovali vínům samotným.

1 Weingut Schneeweis, Wachau Spitz an der Donau Grüner Veltliner Steinfeder 2015 190,– Víte asi, že v Rakousku svatomartinská vína neznají, ale „jung wein“ ano. Tohle bylo čerstvě nalahvováno, není zde nějaký striktní termín, lahvuje se v okamžiku, který sám vinař uzná za vhodný. V tomto případě šlo o lehké víno (11,5 % alkoholu) v pro Wachau základní kategorii Steinfeder, sněhobílé vinařství Schneeweis ostatní vína dělá minimálně v kategorii Federspiel. Vysvětlovat si myslím není potřeba. Jak již jsem psal jinde, svatomartinská byla v letošním roce nad poměry dobrá, taktéž v Rakousku, a navíc toto víno bylo o ten měsíc starší…, dá-li se tu o stáří mluvit. Na to prepubertální mládí již relativně plné víno – kvitovali všichni.

2 Weingut Schneeweis, Wachau Grüner Veltliner Federspiel 2014 240,– I v této kategorii velmi lehké víno (11,5%). Klasický rakouský veltlín, velmi suchý minerální. Vinařství Schnneweis je ze Spitzu, polohy mají nikoliv přímo na terasách kolem Dunaje, ale v údolí malé říčky v oblasti, která má název Spitzer Graben. Minerální půdy, jejichž základem je rula a slída, bohaté na železo, na terasách jsou štěrkopískové spraše. To jsem samozřejmě vyčetl, geologický průzkum jsem tu nedělal… Abych je představil trochu více: klasická rodinná firma, rodiče a 4 děti, všichni se motají kolem vína, obhospodařují cca 5 ha. Zpět k vínu. Už se těší, až budou mít ročník 2014 za sebou, je to u nich stejné jako u nás, malé výnosy, tlak různých chorob a podobně, vysoké kyseliny, malé extrakty, prostě náročný rok. O to více vzhlížejí s velkou nadějí k ročníku 2015. Stejně jako u nás.

3 Weingut Schneeweis, Wachau Grüner Veltliner Smaragd 2009 390,– Všimněte si toho ročníku. Po předchozím vzorku velký skok do wachauských výšin. V předchozích návštěvách ve vinařství měli ještě stále k dispozici ročník 2014, který jim však došel, a tak jestli by nám nevadil ročník 2009. Museli jsme ochutnat. A to tedy opravdu nevadil, široké na kvasnicích postavené již nádherně postavené víno. Typický smaragd, včetně toho alkoholu – 14%. Kdo trochu více zná rakouská vína, ví, že umí i tak vysoký alkohol zakomponovat a rozhodně nepálí v krku apod., což se v podobných případech často tvrdí.

4 Leo Maurer, Weinviertel Röschitz, Grüner Veltliner 2014 DAC 240,– Dalším z našich vinařů je Leo Maurer z poněkud podceňované oblasti Weinviertel. Já jsem si však tohoto vinaře objevil při jedné pražské přehlídce. Jak víte, portfolio u vinařů z této oblasti je širší než např. z Kamptalu či Wachau. I tady jsme se potkali s velmi zajímavými pinoty a jednoduchými ovocnými červenými víny. Pro řadu rakouských vinařů velmi typické venkovské stavení s velkým vjezdem (pro koňský povoz se senem apod.), dnes moderní technologie, vše v nerezu, takže dnes již konvenční způsob výroby. Nicméně velkou výhodou tohoto malého vinaře (cca 5 ha) je delší ležení na kvasnicích.

Veltliner Ried Himmelreich 2013 Weinviertel Röschitz 330,– To se projevilo u tohoto veltlínu, který je opravdu mimořádný, vinař za něj obdržel 3 velmi hezké a prestižní ceny. Zde všichni zpozorněli, neboť bylo zřejmé, že toto víno má svou kvalitu. Jistě k tomu napomohl i hezký ročník 2013, který se tak netrápil jako o rok později. Jak na to odpovědí vinaři moravští?

6 Volařík, Veltlínské zelené 2014 PS, Perná, Věstoňsko, 230,– A tady došlo k příjemnému překvapení, které nalomilo původní očekávání, že Morava v této odrůdě nestíhá. Ukázalo se, že po vyhraněně suchých rakouských je toto víno ve velmi příjemném kontrastu právě díky zbytkovému cukru. Víno suché a současně s velmi širokou ovocnou a zejména kořenitou škálou. Byl jsem samozřejmě rád, jak se to Filipu Mlýnkovi a spol. podařilo. Tak, i když vůbec ale vůbec nesoutěžíme, je to velmi hezká remíza.

7 Štěpán Maňák, Žádovice, Veltlínské zelené 2013 PS, Novosedly, Kamenný vrch, 230,– Vinař, který se prosazuje spíše svými červenými bariky, ale zde dostál velmi dobře své skvělé pověsti. Víno o poznání s výraznější kyselinkou, ale opět minerální, kořenité. Měli jsme ho zařadit před „volaříky“, ale nikdo v tom neviděl velký problém. Upřímně řečeno, Morava maličko vede.

8 Tichý, Hrušky, Ryzlink rýnský 2010 PS, Hrušky, Hastrmany 205,– Vinař, kterého mám dlouhodobě rád především proto, že s víny nepospíchá. Koupit u něj vlašák 2009 lze i dnes, ale víte jak to je, starší ročníky vždy velmi výrazně polarizují. Tak tomu bylo i tento večer. Vedle výkřiků „skvělé, úžasné“ se objevilo i konstatování „to snad nemyslí vážně, vždyť je to úplně nepitelné“. Já mám tento ročník (v bílých) velmi rád, a kdykoliv se někde objeví, neváhám. Komplikované, na terciálních buketech postavené víno, pokaždé, přiznám se, na mne působí jinak, ale v tom je to kouzlo.

9 Waldberg, Vrbovec, Ryzlink rýnský 2013 VOC Dyjákovičky, U Sklepů 220,– Téměř vzorový moravský příklad, v tomto případě VOC ryzlinku ze Znojemska. Zbytkový cukr 4,4 a kyselin 8,0. Opět se projevil potenciál dobrého ročníku 2013. Waldberg mě baví stále více, prakticky nechybují, můžete sáhnout kamkoliv.

10 Weingut Schneeweis, Wachau Trenning Federspiel 2014 Trenning 240,– Taková specialita vinařství, cuvée GV+R z polohy ve výšce 628 m. Jako přes kopírák: vyšší kyselinky, mineralita. Zejména po tom waldberském ryzlinku to měl těžší.

11 Weingut Schneeweis, Riesling Steinterrassen Federspiel 2014 240,–

12 Weingut Schneeweis, Wachau Riesling Setzberg Smaragd 2012 390,– Říká se to nejlepší na závěr. Špičková poloha vinařství – Setzberg, starší nazrálé víno z ročníku 2012, batonáž… Podívejme se i na tu cenu, za Smaragd z Wachau, krása.

Co říci závěrem: žádné víno nepropadlo, každé si víceméně neslo pečeť své ceny. Ale kdybych měl přeci jen něco vypíchnout tak: oba Smaragdy z vinařství Schneeweis, GV Ried Himmelreich vinaře Leo Maurera a VZ 2014 PS od Volaříků.

Další proběhlé akce naleznete zde »