Putování za kounickou frankovkou 26.5. 2018

V sobotu 26. května se V Dolních Kounicích a blízkém okolí (Nové a Moravské Bránice, Trboušany) konala úžasná a zatím nezprofanovaná akce – Putování za kounickou frankovkou, do které se zapojilo 20 místních vinařů. Kounická frankovka je pojem, zejména díky tradici a místnímu podloží, vinaři však nabídli i další odrůdy. A z toho všeho my jsme si vybrali, společně s váženou paní manželkou 13 vín, která nás z toho množství zaujala nejvíce. O tu radost a pestrost se rádi podělíme i s vámi, i nějakou fotku vám promítneme, abyste byli celému tomu dění co nejblíže. Co je největší kouzlo celé akce: V Kounicích se zatím zastavil čas, tak je dobré objevit ten kraj ještě dříve, než sem budou jezdit tisíce. Vinařský a turistický potenciál je tu obrovský.

Možná jsme podlehli geniu loci kounických frankovek, ty nám ale opravdu chutnaly nejvíce, a to prakticky u všech vinařů. Takže, jak vidíte níže, v našem výběru převládají. Asi na tom něco bude. Přesně to vystihl vinař Oulehla:** typický výraz kounického terroir – minerální až železité tóny a lehká slanost, v dochuti ohnivě kořenité ale současně i sametově hebký tón.** Nám svoji kyselinkou a mineralitou často připadalo srovnání s víny českými (myslím tím těmi od Prahy severně).

Z těch 20 vinařů, často vyrábějících vína jen pro vlastní potřebu, sem tam něco bylo mírně problematické, ale to k takové přehlídce patří, důležité je zaujetí a atmosféra. Prakticky každý vinař měl aspoň jedno nadprůměrné víno (často za pár kaček), kupodivu ? to byly právě ty frankovky, zejména z ročníku 2016. Nicméně 3 vinaři přeci jen nad průměrně vyčnívali. Celkem podle očekávání. Nejvíce „narváno“ bylo u Musilů, tam se propracovat ke vzorku nebylo jednoduché. První ligu předvedl i vinař Jan Plaček ze Starých Bránic, přijeli jsme tam později, bylo vidět, že už toho mají „plné kecky“.

Nejvíce vzorky je však zastoupeno vinařství Trpělka & Oulehla z Nových Bránic. Fakt samá dobrota. Asi není náhoda, že u nás v loňském roce sám pan Oulehla dělal degustaci a že se za rok 2017 jejich vinařství stalo Vinařem roku v kategorii střední vinařství. Těšte se na ten poslední vzorek: Merlot 2015 VH barrique, sbírá ve světě jedno ocenění za druhým…

Další proběhlé akce naleznete zde »