Degustátorský kurs s Kamilem Prokešem 29.2. 2020

Má dcera si v italském Livignu někdy na začátku února jakožto lyžařská instruktorka vykloubila rameno, a tak se rozhodla zvolit si bezpečnější sport, abych ji tedy přihlásil na degustátorský kurs, když už se u nás v Táboře v rámci Táborského festivalu vína pod vedením Kamila Prokeše konal. A aby se tam necítila osamocena, rozhodl jsem se, že se po letech posadím do školních škamen a půjdu s ní. Vzhledem k věhlasu K. Prokeše jsem nepochyboval, že si leccos osvěžím a i nového se dovím.

Kamil Prokeš v jedné osobě spojuje nejen sommeliéra, „sabrážníka“, vysokoškolského učitele ale i vyhlášeného progresivního vinaře. O to je kurs s ním cennější, ale především zaměřený především na praktické senzorické dovednosti. I když nás naštěstí nezkoušel… Ale to jistě nebyl ten pravý účel jednodenní akce. Pro většinu účastníků to bylo trochu hlubší seznámení s vínem, ale zejména otevření cesty, jak a kde na sobě zapracovat.

V prvních senzorických zkouškách jsem s dcerou sváděl mírně nevyrovnaný boj. Ale s vlastními dětmi prohráváte snáze, neb jim to poněkud ambivalentně přejete. Přeci jen při srovnávání na škále kyselosti a sladkosti byla mírně lepší, v párových testech jsem to aspoň srovnal. Útěchou, útěchou?, bylo páně Prokešovo sdělení, že senzoricky se už jenom zhoršujeme, dokonce si dovolil tvrdit, že nad těch 50–60 let tak asi na 30% – ale tak tragické to snad ještě není…, ale ta perspektiva, že? Nicméně identifikace vůní byl úplně největší oříšek, poučení z toho plyne: trénovat!, trénovat! trénovat!

Na závěr jsme v 15 vzorcích měli klasifikovat, zda je dané víno v pořádku, či nikoliv a proč. K.Prokeš nám zasloužilým dal naději, že i když už vůbec nic necítíme, že tu aspoň můžeme prodat své zkušenosti. A zázrak se stal. Nebylo to kýžených 100 %, ale dceru jsem poučovat mohl.

Fakt to bylo zajímavé. Méně zajímavé bylo, že jsem tam nepotkal žádného budoucího profesionála, tj. žáky zdejších „gastroškol“, vyjma jednoho, ale ten s námi spolupracuje již 2–3 roky. Na příští rok však mám v zásobě další mladou adeptku, nejmladší dcera se na nás zlobila, že jsme ji nevzali do party. Tak příště.

Všem vřele doporučuji. Co jinde stojí 3–4 000, tak jsme tady sfoukli za pouhopouhých 990 Kč.

Další proběhlé akce naleznete zde »