Degustace a kulturní akce

Rodinné vinařství Hrabal  – Hustopeče – VYPRODÁNO

Čtvrtek 20. 2. 19:00

Unikátní degustace legendárního vinaře JUDr. Miroslava Hrabala, který se k nám po roce opět vrací. Proč? Protože se mu u nás prostě líbí a má to blízko z třeboňských lázní, kam každoročně jezdí.

Unikátnost spočívá v malých šaržích – od 200 do 500 lahví. Těch tu najdeme na dvacet. Vína vznikají tradičními výrobními postupy ale i s využitím moderních poznatků. Bílá leží většinou v nerezu, červená převážně v barikových sudech.

Rodinné vinařství z Hustopečí se pochlubí svými krasavci, o nichž hovoří jako o Velkých vínech. Klade velkých důraz na zachování odrůdového charakteru vín, která ctí svůj původ – terroir. Při naší poslední návštěvě v Hustopečích nám pan Hrabal dal ochutnat některé ze svých skvostů, například i neuvěřitelný Modrý portugal ročníku 2000!

DOPORUČUJEME: všechna degustovaná vína budete moci zakoupit během tohoto večera. Našetřete si!

S CECHEM PRASE ŽEREM

sobota 22.2. 11–20.00 Vstup volný.

Tradiční již akce Cechu táborských vinoték, který vám v prostoru Tržního náměstí poskytne hojné potěšení v podobě všeho možného z prasátka a k tomu cca 60 vzorků vín od táborských výtečných vinotéčníků. Nevařte, přijďte rovnou na oběd a vydržte až do večeře. Folková muzika.

Rodinné vinařství Milan Sůkal  – Nový Poddvorov VYPRODÁNO

Čtvrtek 5. 3. 19:00

I. Putování po táborských sklepech – to nejlepší z Dunajovských kopců

Sobota 7. 3. od 11.00 – 18.00

Jedním ze sklepů bude i naše vinotéka, první zmínka o něm je podle Thira z roku 1522. U nás se můžete prochutnat víny od Martina Šebesty z Březí Letitý to již návštěvník táborského festivalu, který ani v naší vinotéce nebude poprvé. Portfolio jeho vín je velmi široké, ale dominovat jistě budou vlašáky a ryzlinky, jak je to pro Dunajovicko typické.

Putování zahájíte v Husitském muzeu, kde obdržíte skleničku, katalog s mapou sklepů a minerální vodu Korunní. Cena vstupenky zahrnuje ochutnávku 120 vín ve sklepích přímo od vinařů, degustační skleničku, katalog vín s mapkou sklepů, kapsičku na skleničku, komentovanou prohlídku podzemních chodeb s vinnými zastávkami. Upozorňujeme, že počet vstupenek na tuto akci je limitován.

Vinařství Vican- Mikulov VYPRODÁNO

Pátek 13. 3. 17:30

Vlastníkem je Tomáš Vican, mimo jiné i producent filmů Bobule a seriálu Vinaři. Emblémem vinařství je mušlička, neboť se nachází v Mikulově v části Mušlov, na místech, kde se kdysi rozlévalo moře, mušličky lze stále objevovat ve starých sedimentech.

„Investovali jsme, a každoročně v tom budeme pokračovat, do kvalitní nové sudoviny. Nejenom 225litrových barrique, ale především šestisetlitrových dubových a akátových sudů. Vyrábíme vína vícevrstvá, takže i vína bílá u nás nazrávají na jemných kalech v sudu. Spojení minulosti a budoucnosti charakterizuje naše vinařství v Bulharech, kde jsme postupně nakoupili pětici sklepů po původních německých obyvatelích. Ty jsme šetrně opravili a se stejným přístupem do nich zasadili i moderní technologie – odkalovací nádoby, pneumatický lis, vinifikátory a dálkově počítačem řízené kvašení. Po využití nejmodernějších technologií se vracíme k dlouhodobému nazrávání v sudech.“ V Bulharech mají 5 historických sklepů, které opravili a zasadili do nich i moderní technologie. Vína zde nazrávají v sudech a v kvevrech.

Vinařství Žůrek – Žeravice VYPRODÁNO

Čtvrtek 19. 3. 19:00

Vinařství Žůrek je společností rodinného typu. Firma vznikla v roce 1990 v městečku Žeravice, která se nachází ve Slovácké podoblasti, nedaleko města Kyjova.

„Specializujeme se na výrobu lahvových, převážně přívlastkových vín. Sortiment nabízených odrůd se neustále zvětšuje a hlavně zkvalitňuje díky pořizováním nejen moderních technologií (vinifikátor, nerezové nádoby), ale nákupem dřevěných dubových sudů pro zrání červených vín. Na jaře 2016 jsme do našeho portfolia znovu zařadili odrůdu Neuburské a vytvořili novou kolekci pod názvem EXCLUSIVE 2015. Pro tuto řadu jsme vybrali 8 druhů vín, šest bílých a dvě červené (viz.Katalog). Naší vlajkovou lodí jsou odrůdy Rulandské bílé, Rulandské šedé a hlavně červené víno Neronet, se kterými každoročně získáváme mnoho ocenění i na mezinárodních výstavách.“

WINE CUP 2020 – naslepo s Australanem VYPRODÁNO

Úterý 24. 3. 19:00

Netradiční zážitková doslova a do písmene edukativní degustace. Budete moci porovnávat dvojice vín, která ochutnáte „naslepo“. Které je lepší a kdo ho vyrobil? Tajenku vám vždy prozradí australský vinař žijící v Česku **Mike Mazey, který ** u nás mimo jiné vyučuje vinařskou angličtinu. „Mike je velkým propagátorem moravských vín. Snaží se, aby lidé pochopili, že máme mnohdy lepší vína než ve světě,“ uvedl ředitel festivalu Jiří Blafka.

Vinařství Šabata – Zaječí VYPRODÁNO

Čtvrtek 26. 3. 19:00

Rodinné vinařství otce Vladimíra a synů Václava a Jana si před lety splnilo sen – postavilo na hraně viniční trati Pod Novou horou moderní vinařství zapuštěné částečně v zemi, které bylo o tři roky později doplněno o penzion. Najdete tu moderně koncipovanou výrobu i krásný výhled na Pálavu. Moderní technologie umožňuje vyrábět řadu vín samotokem. Specializují se na enologická cuvée i vína vyrobená technologií sur-lie. Ve vinařství je velmi chytře vymyšlená degustační místnost spojená s prodejní galerií obrazů – z prvního patra skýtá výhled na celou technologii.

Legendou se stalo např. víno Hibernal výběr z bobulí 2017. Mohutné víno zlatavé barvy s výraznou vůní květů černého bezu, která předchází šťavnaté ovocité chuti podpořené příjemným zbytkovým cukrem. Víno získalo Zlatou medaili na Salonu vín ČR.

Corbières – perla jižní Francie VYPRODÁNO

Úterý 31. 3. 19:00

Večerem nás provede Ing. Jaroslav Havrda, specialista na vína z Languedocu a jižní Rhony. Není se co divit, žije zde několik měsíců v roce a místními vinaři je opravdu respektován. Připravil pro nás kolekci velmi atraktivních vín za velmi a velmi přívětivé a velmi, velmi pitelné ceny…

Corbières je jednou z největších apelací (zeměpisného označení původu) ve Francii, a dělí se na dalších 11 terroir. V roce 1985 získalo status AOC. Dnes již výrazně vystoupilo ze stínu Bordeaux a Burgundska. Naopak, oblast je ceněna srovnatelnými víny za nesrovnatelné – dramaticky nižší ceny!!! Hlavní odrůdou je Carignan – zabírá asi 50 % plochy. Styl vín z Corbières jsou obecně známý: červená, velkorysá a slunečná vína, plná vyvážená chuť s pevnou tříslovinou.

Vinařství Krásná hora  – Nový Poddvorov VYPRODÁNO

Čtvrtek 2. 4. 19:00

Vína nám představí, v naší vinotéce již podruhé, Ondřej Dubas.

Cituji ze stránek vinařství, kde je řečeno vše podstatné: Budova vinařství je společným dílem nás a architekta Tomáše Havlíčka. Naše zadání zapracoval do vesnické zástavby tak dobře, že projekt získal několik ocenění za architekturu ihned po svém vzniku. Pro nás je ale nejdůležitější to, že se v ní cítíme dobře a že naše vinice máme na dosah ruky.

O vína pečuje náš „winemaker“ Ondra . Čím víc se jim věnuje na začátku, tím méně péče vyžadují během roku. Nenecháváme ho v tom samotného a během kvašení je hlídáme všichni i několikrát za den. Při zrání už je nekontrolujeme tak často, ale o to raději.

U vína se, tak jako u vinic, snažíme o co nejšetrnější přístup s minimem zásahů. Všechna červená a větší část bílých vín zraje v dubových sudech na jemných kvasničných kalech. Díky sudům, kvasnicím a zdravým hroznům je množství síry v našich vínech nižší a jejich výraz více přirozený.

Ročně produkujeme okolo padesáti tisíc lahví, z toho zhruba 40% míří na export, především do skandinávských zemí, Velké Británie, Irska, Japonska, USA ale i Polska a dalších. V České republice naše vína směřují především do restaurací a barů orientovaných na víno.

Naše rodina vstoupila mezi profesionální vinaře až v roce 2005, díky tomu jsme dokázali spojit tradiční a současné vinařské trendy Evropy. První vinice v trati Krásná hora byly založeny francouzským mnišským řádem cisterciáků ve 13. století. Možná proto pěstujeme tradiční francouzské odrůdy – Pinot Blanc, Pinot Gris, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Pinot Noir, Merlot. Hospodaříme na 7 ha vinic v bio režimu. Hrozny sbíráme ručně do malých otevřených bedýnek, jejich cesta k našemu vinařství je vždy co nejkratší. Našim cílem není úroda co největší, ale co nejzdravější, proto po žádném z našich keřů nechceme víc než 1kg zdravých hroznů. Už od jejich založení v roce 2009 hospodaříme výhradně podle ekologických pravidel. Snažíme se být co nejšetrnější, proto nepoužíváme herbicidy ani systémové přípravky, hnojíme vlastním kompostem a bylinou výsadbou do meziřadí. Biodiverzita ve vinicích a jejich okolí pomáhá přirozeným predátorům našich škůdců, kteří pak chrání vinice za nás.

Mladí vinaři s Kamilem Prokešem VYPRODÁNO

Pátek 3. 4. 19:00

Hlavní hvězdou tohoto večera bude Kamil Prokeš, vinař – enolog – sommelier.

Po vzoru rakouských a německých kolegů vzniklo na sklonku roku 2016 i na Moravě sdružení Mladí vinaři. Manifest říká: „Sdružujeme vinaře a vinařky z České republiky mladší čtyřiceti let. Víno je náš život, naše práce i naše vášeň. Víno pěstujeme, tvoříme a sami rozhodujeme o jeho charakteru, staráme se o něj a propagujeme ho směrem k zákazníkům, ať už ve vlastních nebo jiných menších moravských vinařstvích. Chceme dělat věci jinak.“ Mladí vinaři také svorně vyzývají konzumenty, aby si křečovitě nehráli na sommeliery a nesnažili se při degustaci urputně určovat míru kyselin, odhadovat ročník a další parametry vína. Raději mají zavřít oči a víno si prostě vychutnat, nechat se unášet panující atmosférou.

Členové nejenže musí být mladší 40 let, ale jejich roční produkce také nesmí překročit hranici 100 tisíc litrů. Zakládajícími členy jsou: René Vrátil, Jan Stávek, Ondřej Dubas, Dominika Černohorská, Lukáš Kovalský, Roman Fabig, Kamil Prokeš, Petr Mikulica, Libuše Vrbová, Jakub Herzán, Roman Bílek, Eva Skálová.

II. Putování po táborských sklepech – SALON VÍN 2019

Sobota 4. 4. 11.00 – 18.00

Husitské město se může pochlubit, že se v jeho historickém jádru nachází mnoho odlišných a zajímavých sklepů a sklípků. Pořadatelé se vynasnaží najít nové prostory, které vás překvapí. Obejít je můžete první dubnovou sobotu aneb Vycházka za vínem začíná za „vašimi humny“. A bude to naprostá senzace. Ve sklepích na vás totiž budou čekat největší legendy moravských vinařů, konkrétně ti nejúspěšnější z prestižní soutěže SALON VÍN ČR The Best of 2019, například rekordmani v počtu získaných zlatých medailí: Zámecké Vinařství Bzenec, B\V vinařství či Vinařství Michlovský.

V naší vinotéce budete moci přechutnat skvělá vína z vinařství Rajhradské klášterní sklepy.

Rose vína

Tržní náměstí – sobota 16.5. 11–20.00 Vstup volný.

Tradiční již akce Cechu táborských vinoték, který vám v prostoru Tržního náměstí poskytne hojné potěšení v podobě občerstvení a k tomu cca 60 vzorků nejen růžových vín vín od táborských výtečných vinotéčníků. Folková muzika.

CYKLOVÝLET

Sobota 30.5. 2020

54,1 km – 4:13 hod. (kratší trasa 43,3 – 3:20)

Start: Tábor Žižkovo náměstí 10.00

Startovné 300 Kč (gastrovinný servis, degustace ciderů)

Tábor (Žižkovo náměstí) – Záluží – Dobronice – Polánka (17,6) – Dolní Hořice – Kladruby (hospoda – 26,1) – Lažany – Hroby – Josafatské údolí – Nové Dvory ( gastro-vinný servis na návsi 35,3) – Sudkův Důl (degustace ciderů 39,7) – Nechyba (možnost zkratky do Obrataně – kratší trasa 43,3 km) – Černovice – káva, zákusek v Budíku 45,0) – židovský hřbitov – Svidník – Brná (50,2) – Obrataň (vlak 54,1)

VINOVLAK

S Cechem do Bechyně jedem aneb Cech na kolejích

**Historickým vlakem Tábor Bechyně a zpět  – sobota 20.6.

Startovné: 950 Kč (obsahuje jízdenku, skleničku, taštičku, veškerou degustaci i občerstvení)

Tábor 13.06 – Bechyně 13.53 Bechyně 18.02 – Tábor 18.49

Tábor (113.06)– Bechyně: Při vstupu do vlaku obdržíte nevratnou skleničku a taštičku na krk na skleničku. Po cestě degustace 6 vín od sommelierů 6 táborských vinoték.

Na bechyňském nádraží v tzv. remíze volná degustace cca 60 vín různých stylů a zemí (moravská, česká, španělská, portugalská, německá, rakouská, francouzská, italská…). K tomu občerstvení v podobě rautu.Muzika.

Degustace na bechyňském nádraží je přístupná i ostatním návštěvníkům, bechyňským zejména. Cena 450 Kč (obsahuje skleničku, taštičku, volnou degustaci všech vzorků, občerstvení).

Bechyně (16.02) – Tábor: Po cestě degustace 6 vín od sommelierů 6 táborských vinoték. Vstupenky lze zakoupit v naší vinotéce.

Na kole po rakouských vinařských oblastech – VYPRODÁNO

15. – 21.8. 2020, Cena 16 500 Kč

1. den sobota 15.8.

Vlakem Tábor – Vídeň, na kole do místní vinařské části Grinzinger.

2. den neděle 16.8.

Vídeň – Stift Klosterneuburg  – Nussbergs Heiligenstadt (2,8) – Josefsdorf (3,8) (10,3) prastará heurige s výhledem na Dunaj – cyklostezka Hohenauer Wiese do Unterkirsbach (22,8)  – pod Tulbinger Kogel (28,8)- Tulbing (32,9) – Tulln (42,3) – Epersdorf (50,8) – Maria Ponsee (60,2) – Ahtenberg (66,1) – Weingut Dam (69,9) – kolem vinic Traisentalu – Traismauer (74) – ubytování

3.den pondělí 17.8. – Zámecko-horská etapa

Traismauer – Wagram ob der Treisen (3,8) – pak kolem Dunaje Krems (16,5) – Stratzdorf (23,9) – Haitzendorf –Schloss Grafenegg (28) – Schloss Walkersdorf (31,3) – Hadersdorf am Kamp (33,6) – Schloss Gobelsburg , zámek a vinařství (35,5) – Langenlois

4. den úterý 18.8.

Langenlois – Maissau ( 35,1) – Zogelsdorf (24,9) – Eggenburg (29,3) – Rötsitsch (38) – Pulkau (44,6) – Retz (60,1) – Hnánice (67,3) …

5. den středa 19.8.

Hnánice – vinice Šobes (2,5) – pod Podmolí (6,8) – po žluté Andělský mlýn (12) – centrum terénem (16,9) – Dobšice (24,2) – kolem Dyje Tasovice (28,4) – Načeratice (32,2) – Oblekovice (36,6) – Nový Šaldorf ( 38,1) – Konice (40,9) – Havraníky (43,6) – Hnánice (46)

6. den čtvrtek 20.8.

Hnanice – Chvalovice – Dyjákovičky – Poysdorf 64,4 – Valtice (81,7 km, čas 5:52, převýšení 913 m),

7. den pátek 21.8.

Valtice – Lednice (9,5 km) – Břeclav (19,7 km) – 1,11 hod. Vlak: Břeclav – Praha– Tábor